Features
High-Quality 20Ah Deep Cycle Battery 12V
1. High energy density
2. Pollution-free
3. Low self-discharge
4. High rate charge/discharge
Parameters
| Battery item | High-Quality 20Ah Deep Cycle Battery 12V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 3000 cycles, DOD 80% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Battery BMS | Built-in BMS |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty | 36 months |
| IP level | IP65 |
| Case Material | PVC |
| Bluetooth/GPS | NO |
| Communication | NO |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We have our own factory with 3 production bases.
2. Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
3. We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
4. Sample order for test: Welcome
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Transport method?
A: Door to door delivery by express (Special lines); Door to door delivery by sea, only shipping to your seaport; Door to door delivery by air, only shipping to your airport.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 20ah deep cycle battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












