Features
LiFePO4 Solar Power 12.8V 50Ah Rechargeable Battery
Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current and over temperature
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Drop in replacements (plug and play)
Long cycle lifespan: capacity recovery can be above 80% after 3500 cycles
Parameters
| Brand | Manly/OEM |
| Name | LiFePO4 Solar Power 12.8V 50Ah Rechargeable Battery |
| Cell Shape | Cylindrical cell |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 50Ah |
| Recharge Cycle | 3500+ Cycles |
| Way of Charge | CC/CV |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20℃~60℃ |
| Storage Temperature Range | 0℃~45℃ |
| BMS Discharging cut-off voltage | 8.0V |
| BMS Charging Cut-off Voltage | 14.6V |
| Enclosure Type | ABS |
| MOQ | 1 Pieces |
| DC Plug | TBD |
| Alarm & protection | Over Voltage, Under Voltage, Over Current, Short Circuit |
| Warranty Time | 36 Months |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Lightweight
MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
The LiFePO4 battery did not give rise to burning or exploding when being punctured in the nail penetration test.
Various battery model size available, Customized size welcome
Offer the battery solution for customized application
Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Hot Tags: 12.8v 50ah rechargeable battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












