Features
LiFePO4 Battery 50Ah 12.8V 12v battery packs with ABS case
Longer life cycle, >3,500 times at 80% DOD.
Internal BMS with full protection, the battery has high voltage protection with higher reliability.
Environment-friendly, no harmful material
Longer life more than 3,500 cycle times and there is a 3-year warranty
Can be discharged to 100% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge
Parameters
| Brand | Manly |
| Name | LiFePO4 Battery 50Ah 12.8V 12v battery packs with ABS case |
| Cell | TBD |
| Typical voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Cycle Life | Over 3500 Cycles @ 0.2C |
| Charging Mode | CC/CV |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~60℃ |
| Storage Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharging cut-off voltage | 8.0V |
| Enclosure Material | Black ABS Case |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quick and professional response to your inquiries within 24h
More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
Certification advantage
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
Rich Experience in R&D and production more than 12 years!
Focus on Quality
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Hot Tags: lifepo4 battery 50ah 12.8v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












