Features
Lithium Ion LiFePO4 Battery 12V 20Ah
1. Low internal resistance, low self-discharge, no memory effect, safety, and environmental protection.
2. Long cycle life and high specific energy. The life of a single cell ring is more than 4000 times.
3. Flexible packaging, laminated type, lean liquid, good safety.
4. The product is maintenance-free, has a wide operating temperature range, high reliability, and is environmentally friendly and pollution-free.
5. Capacity, magnification, and size can be customized. The battery combination method can be based on customer requirements.
Parameters
| Battery item | Lithium Ion LiFePO4 Battery 12V 20Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Energy | 256Wh |
| Internal Resistance (AC) | ≤50mΩ |
| Efficiency of Charge | 100% @0.5C |
| Efficiency of Discharge | 96~99% @0.5C |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6±0.2V |
| Charge Mode | 0.2C to 14.6V, then 14.6V, charge current to 0.02C (CC/CV) |
| Discharge Cut-off Voltage | 8V |
| Charge Current | 10A |
| Max. Charge Current | 20A |
| Cycle Life | >2000 cycles @1C 100% DOD |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Casing | Iron Box |
| Package | One Battery One Carton, Each Battery Protected Well when packaging |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY Battery has been engaged in the lithium battery production industry for more than 12 years.
2. It is our commitment to ensure the safety and stability of each battery.
3. Perfect supporting service guarantee.
4. Customized size according to customer requirements.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: What's the MOQ?
A1: Battery sample orders for testing are welcome. So the MOQ can be 1PC.
Q2: How do you ensure product quality?
A2: All of our products have been 100% tested in production. Test one by one before shipping. All the products will go through 5 checks.
Q3: What’s about your After-sales?
A3: Timely provide tracking information during the shipping. If there are any defects, we provide free ones along with your next order. And, we can provide you with free new products for testing.
Q4: What’s the shipping way will you use?
A4: We can ship by air; sea, and land as your requirement. We have cooperated with the express DHL, UPS, FedEx.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion lifepo4 battery 12v 20ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












