Features
OEM 4S 12.8V LiFePO4 20Ah Battery
Built in over charge and over discharge protection
Good storage characteristics
Good high or cold temp performance
High capacity & light weight
Environmentally friendly
No memory effect
Parameters
OEM 4S 12.8V LiFePO4 20Ah Battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V20A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 20Ah |
| Recharge Cycle | >3500 cycles |
| Self Discharge | < 2 percent |
| Lifespan | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 20A |
| Peak discharging current | 60A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Material | IP65 ABS |
| Battery Enclosure Size (L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 120,000 square meters.
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Hot Tags: 12.8v lifepo4 20ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












