Overview
Our product is a 12.8Vdc 18Ah battery with large capacity, low noise, long cycle life and easy disassembly. With excellent production and high-quality materials, it has superior safety properties so that it will not explode or catch fire. And the products are green and environmentally friendly, no matter whether they are produced, used or scrapped, they do not contain or produce any toxic and harmful heavy metal elements and substances such as lead, mercury, and cadmium.
Features
This product is a lithium battery manufacturer 12.8Vdc 18Ah battery for electric scooter, using lithium iron phosphate core material, the safety performance will be higher. It has high specific energy and long cycle life, and the cycle life of a single cell can reach more than 3500 cycles. In addition, the voltage, capacity, multiple, size, casing, etc. can be customized, and the battery combination can also be customized according to customer requirements.
Parameters
Lithium Battery Manufacturer 12.8Vdc 18Ah Battery for Electric Scooter | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V18A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 18Ah |
| Recharge Cycle | >3500 cycles |
| Self Discharge/Monthly | < 2% |
| Design Life | 10+ years |
| Charge Data | |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 18A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 18A |
| Peak discharging current | 54A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure | Optional |
| Enclosure Size (L*W*H) | Adjustable |
| Connector | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Laboratory
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
Complete System
We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: Payment term?
A: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery
For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery
For big batch orders, to be negotiated
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC.
Hot Tags: 12.8vdc 18ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












