Features:
12 Volt Solar Battery price
Automotive-grade lithium battery
More light-weight & Clean energy
Built-in BMS protection
3X faster charging time
Low-temperature cut-off protection
Specification:
| Battery item | 12 Volt Solar Battery price |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Certificates | CE, ROHS, MSDS, UN38.3 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. With 12 + years of manufacturing experience and an innovative design team, many trendy products will be provided every now and then.
2. Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters.
3. OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request.
4. Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance.
5. Our service will be provided to customers during selling and after-sale.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What are your company's strengths?
A: We are the manufacturer with our own factory (3 production bases), has very rich experience in custom types of different voltage and capacity lithium batteries 12 V / 24 V/ 48 V / 72V RV batteries, electric forklifts batteries, golf carts batteries, automatic guidance vehicle batteries, lead-acid battery replacement, lithium Battery for Caravan, solar energy home energy storage battery, can provide you with the most professional technical support.
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12 volt solar battery price, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












