Features
photoVoltaic Battery12v 200ah
1.Rechargeable battery, high capacity, light-weight
2.Low cost, high energy density
3.No memory effect, high current charge and discharge
4.Safety, environment friendly, pollution-free
5.Fast charging & low self-discharge
6.100% depth of discharge(DOD)
Specification:
| Battery item | photoVoltaic Battery12v 200ah |
| Brand name | MANLY/DIY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12200A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 150A |
| Discharge Peak Current | 200A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10-12 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Almost of our lithium battery models have obtained CE/UL/MSDS/UN38.3/ROHS and other inspection and testing certification.
2. With a complete and scientific quality management system, the company's integrity, strength, and product quality have been recognized by customers around the world.
3.With 36months warranty.
4.24 hour follow up service of anyquality issues.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is your terms of delivery?
A: We accept EXW, FOB, CFR, CIF, etc., you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Are your batteries safe?
A: All of our battery products already passed the over-charge, over-discharge, over-temperature, short circuit, acupuncture, and other safety tests, there is no fire, no explosion at any circumstance.
Q: What's the lead time of the battery?
A: Usually less than 25 workdays, the specific lead time depends on the quantity and requirement.
Q: How to proceed with an order?
A: Firstly, please tell us your requirements or applications; Then, we will provide a quotation; Next, the customer confirms the samples and places a deposit for formal order; At last, we arrange the production
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: photovoltaic battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












