Features:
12V 125AH Battery
1.Adopt new A-grade battery cell
2.High quality BMS protection scheme
3.Low internal resistance of battery, high discharge rate
4.Stable discharge platform and excellent performance
5.High cycle time of more than 3,500 times
6.Customized service is available according to different requirements of customers
Specification:
| Battery item | 12V 125AH Battery |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12125A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 125AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 95A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Source manufacturers, quality assurance.
2.Fast customization and quick delivery.
3.High professional efficiency, huge service team.
4.Customized processing, customized according to customer needs.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FRQ
Q:Do you have MOQ ?
Re: No limited. More quantity has better price, we will check the best price for you.
Q: What is your term of payment?
Re: We adopt T/T,Paypal,Wester union and so on. .
Q:Which shipping method you usually take?
Re: UPS, FEDEX , Post Mail and so on. We can also ship with your own shipping agent.
Q:How do I know whether you've shipped my order or not?
Re: Tracking No. will be offered as soon as your order be shipped out. Before that, our sales will be there to check the packing status, photo you the done order and let you know the forwarder picked it up.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 125ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












