Features
Rechargeable 12V 18Ah Lithium LiFePO4 for electric scooter ebike
Green environmental protection
Lithium iron phosphate batteries without heavy metals, pollution-free, green, and environmentally friendly
Liquid-poor, good safety.
Longer cycle life
High-temperature resistance
Maintenance-free, wide range of operating temperature, high reliability, green and pollution-free.
Parameters
Rechargeable 12V 18Ah Lithium LiFePO4 for electric scooter ebike | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V18A |
| Basic Parameter | |
| Norminal Voltage | 12V/4S |
| Norminal Capacity | 18Ah |
| Cycle Life | > 3500 times |
| Months Self Discharge | < 2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge type | CC/CV |
| BMS Charging Current | 0.2C~1C |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 1C |
| BMS Max discharging current | 2C |
| BMS Discharging cut-off voltage | 10.0V |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Material | TBD |
| Enclosure Size | TBD |
| Output Connector | TBD |
| Warranty Period | 36 Months |
| Design Life | More than 10 years |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
After-sales service
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
Quality assurance
3 years warranty, provide lifelong technical service support
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Hot Tags: 12v 18ah lithium lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












