Features
Lithium Battery 12v 7ah lithium ion battery for RV motorhome boat solar system trolling motor
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Drop in replacements (plug and play)
Parameters
| Item | Lithium Battery 12v 7ah lithium ion battery for RV motorhome boat solar system trolling motor |
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP12V7A |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7Ah |
| Capacity(Wh) | 84Wh |
| Recharge Cycles@0.2C 80%DOD | >3500 cycles |
| Self-Discharge | >2% |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 0.2C~0.5C/Adjustable |
| Max Charge Current | 1C/Adjustable |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 1C/Adjustable |
| Continous Discharing Current | 1C/Adjustable |
| Pulse Discharing Current | 3C(<3s)/Adjustable |
| Cut-off Voltage | 8.8V |
| Structure | |
| Cell | LiFePO4 Cell |
| Outer Plug | Adjustable |
| Shell | PVC |
| Battery Shap | Adjustable |
| Battery Size (L*W*H) | Adjustable |
| LiFePO4 Battery Advantage | |
| High Temperature Resistant | Low Self-discharge |
| Maintenance free | No memory effect |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 7Ah

Why Choose MANLY Battery?
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
After-sales service
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Hot Tags: 12v 7ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












