Features
12V 20Ah Deep Cycle Battery
1.Deep cycle (Auto cut off at 10V)
2.High charging and discharging current
3.Zero maintenance
4.Rugged mechanical design
Parameters
| Battery item | 12V 20Ah Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.8V±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 40A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | PVC |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With a professional supporting team, we have expertise in R&D, OEM production, and marketing.
2. Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
3.The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
4.All battery cells and packs are directly produced and sent out by our factory.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Could you do customer brand?
A: Of course, we could provide professional OEM service.
Q2. What are your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
Q3. What are your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CIF
Q4. How about your battery delivery time?
A: A: 5-25 workdays after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Q5: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q6.Is this product safe?
A: Passed the overcharge, over-discharge, over-temperature, short circuit, acupuncture, and other safety tests, no fire, no explosion at any circumstance;
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 20ah deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












