Features
LiFePO4 Battery 12V 10Ah UPS Power Supply
Deep cycle series LiFePO4 battery
The low internal resistance of the battery
Environmentally friendly maintenance-free
Long life span, up to 10 years or more with proper use
Low self-discharge
Good recovery ability from over-discharge
Parameters
| Item | LiFePO4 Battery 12V 10Ah UPS Power Supply |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1210A |
| Cell Type | LiFePO4 Cylinder/Prismatic/Optional |
| Voltage | 12.8V 4S |
| Capacity | 10Ah |
| Standard Charge Method | Constant current to constant voltage charge |
| Standard Charge Current | 0.2~0.5C |
| Max Charge Current | 1C |
| Constant Discharge Current | 0.2C |
| Peak Discharge Current | 3C(≤ 3s) |
| Working Voltage | 10.0V ~ 14.6V |
| Cycle Life | 3,500+ times |
| Battery Size | 151*38*75mm/Customized |
| Communication/Bluetooth | Can be added |
Customized Services: OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) at info@manlybatteries.com and we will make your ideas into reality.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 10Ah

Why Choose MANLY Battery?
1. Source manufacturers, quality assurance
2. Original lithium battery R&D and production
3. Full inspection of incoming materials and before shipment
4. Customized size according to customer requirements
5. Perfect supporting service guarantee
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks
Our R&D team has tested your solar inverter, solar charge controller, solar panel, and battery, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.

FAQ
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can you provide OEM and ODM services?
A: Yes, We are a professional lithium battery manufacture with 3 production bases, which produce all kinds of high-quality lithium batteries as customers' requirements and designs, welcome to place OEM/ODM orders and visit our factory to guide the work
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Hot Tags: lifepo4 battery 12v 10ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













