Features
12v 20ah lithium ion battery 18ah for Emergency Lighting Systems UPS
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Supply which requires compact size and lighter weight
Perfect for building up battery pack for medical equipment Back-up or EPS Emergency Power
Parameters
12v 20ah lithium ion battery 18ah for Emergency Lighting Systems UPS | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V18P |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 9Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 216Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self Discharge/Per Month | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 3.6A/0.2C |
| Max Charing Current | 18A/1C |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 18A/1C |
| Pulse discharge current | 54A (<3s)/3C |
| Mechanical Data | |
Housing![]() | Pvc/ABS/Flexible |
| Battery Dimension | Flexible |
| Connector | Flexible |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
There are 5 times inspections for each finished battery before the package.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 12v 20ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













