Features
12V 7Ah Lithium Ion Deep Cycle Battery
1. Long cycle life than lead-acid Battery
-at least 2000 times - 8000 times 40% dod
2. Less half the weight of similar-capacity than lead-acid batteries
3. Fast charge- charging to 99% in 2.5 hours versus up 13 hours for lead acid batteries.
4.No maintenance required
Specification:
| Battery item | 12V 7Ah Lithium Ion Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.2V |
| Continuous charge Current | 7A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | No |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Different payments from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc.
2. Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack.
3. Our Efficiency
Fast delivery service
4. Quick and professional response to your inquiries within 24h.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Which shipping method you usually take?
A: Generally, battery will be shipped via Express,UPS, DHL, FEDEX and so on. We can also ship with your own shipping forwarder.
Q: What kind packing you provide for your products?
A: Gift packing for each products. Standard packing style for all shipping method. Also if you ship with your own agent, we can pack as your agent requested.
Q: Can you accept Trade Assurance Order or deposit for order?
A: Yes, welcome to send us Trade Assurance Order anytime , also we can accept 30% deposit when preparing your order, just make sure full payment before shipping.
Q: What about after-sale service?
A: We will offer you 3-5 year guarantee. If there are any problems, please inform us, we will offer you positive solutions.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 7ah lithium ion deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












