Features
Lithium 50Ah 12.8V Battery with housing to replacement
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature;
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Safest lithium chemistry with high energy
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Lithium 50Ah 12.8V Battery with housing to replacement |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 50Ah |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Way of Charge | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Working Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Product Case | TBD |
| Connector | TBD |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Yes |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Extreme heat tolerance
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
High quality, Competitive price, Fast Delivery
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Hot Tags: lithium 50ah 12.8v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












