Features
50Ah 12V Deep Cycle
1. Water & dust resistance (IP65)
2.Wider Temperature Range: -20C-60C.
3. Highly durable ABS enclosure
4. Drop-in lead acid replacement.
5. Excellent life span
Parameters
| Battery item | 50Ah 12V Deep Cycle |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.8V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | ABS case |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
2. Make great efforts to develop new products and new technology.
3. There are 5 times inspections for each finished battery before the package.
4. High quality, super performance, best services, sincere cooperation.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What kind of certificates do you have?
A: All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Q: Do you have MOQ?
A: It's our honor to serve you, no matter how many you order.
Q: What is your term of payment?
A: We adopt T/T, Paypal, and so on. If the order amount is>10K USD, The payment term will be 30%T/T for deposit and the balance before shipment
Q: Do you have it in stock?
A: Usually not. Lithium batteries are customized products.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 12v deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












