Features
7 Amp hour 12V Battery
1.New high performance sealed cylindrical cell
2.3000 cycles at 100% DoD @ 1C (see chart tab)
3.4500 cycles at 80% DoD @ 1C (see chart tab)
4.98% energy efficiency
Parameters
| Battery item | 7 Amp hour 12V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12.V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP5 |
| Outer Package Material | ABS case |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Flexible customizing and manufacturing accepted.MANLY promise to provide high-quality battery products with our professional R&D team, experienced workers, and advanced automatic equipment.
2.MANLY has strict management and control for every progress in producing and 100% IQC/OQC.
3. MANLY provide service of sample and prompt shipment and sending someone to follow up the progress of the logistics after delivery.
4. MANLY promise 3 years warranty, longer can be negotiated.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: What if the product is broken?
A1: If any product is broken, please send the picture or video to us, we will study that, and will give you a satisfactory solution.
Q2: How long will the delivery time and how to calculate the shipping cost if we place an order?
A2: The delivery time depends on the order quantities. Usually, we deliver orders within 15-20 working days for all formal orders, About shipping cost, it depends on the specification and country, so pls contact us in time.
Q3: Does MANLY a factory or trading company?
A3: We are the original factory and own 2 different production bases(Lithium battery cell factory and Battery pack assembly production plant) with more than 2,000 workers in total.
Q4: Can I have a sample order?
A4: Sure, we accept sample orders to test and check the quality, batteries can be made as different requests.
Q5: What kind of certificates do MANLY battery products have?
A5: We can provide the UL, CE, ROHS, FCC, IEC62133, MSDS, UN38.3 for free if your order quantity is big.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 7 amp hour 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












