Features
Lithium Battery 12V 20Ah
1.BMS & Low-temperature Protection
2.3500~8000 Charging Cycles
3.General & Widely Use
4.Light-weight & Clean Energy
Parameters
| Battery item | Battery 12V 20Ah Deep Cycle |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Adjusted |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Built-in Smart BMS |
| Battery Case | Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We are a manufacturer with 3 production bases, NOT a trading company.
2. We have a lot of experience in lithium battery cell production and lithium battery pack assembly.
3. Customers are always welcome to visit our office and factory to guide our work.
4. Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can I order the battery which can be put into my own design products?
A1: Of course, you can get your own battery with the voltage, capacity, dimensions which is the most suitable for your own design.
Q2: Do you have any MOQ limits?
A2: Yes, we usually have MOQ for the mass production, it depends on the different voltage and capacity, 1 ~ 10 pcs sample orders are available.
Q3: How long for the warranty?
A3: Three-year warranty can be assured after delivery, but human-damaged except, for problem batteries, we can provide repair or replacement service
Q4: How to confirm the high quality of the product you sent me?
A4: MANLY's batteries are all A-grade, No matter how many quantities you order, we will test each product before delivery.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 12v 20ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












