Features
lifepo4 portable solar battery 12v60ah
1. Super Long Service Life.
2. Very low Losses from Peukert (energy efficiency >98%)
3. Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature.
4. no memory effect, can be charged at any time.
Parameters
| Battery item | lifepo4 portable solar battery 12v60ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1260A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.2V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Working Temperature | Charge Temperature Range: 0℃~45℃ |
| Working Temperature | Discharge Temperature Range: 20℃~65℃ |
| OEM/ODM | Yes or customized |
| Shell | ABS Plastic |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements.
2. Professional Technical Support-We have 12+ years of production experience, rich in technical skills
3. Quality tracing system: comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service.
4. Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does MANLY Battery have a MOQ limit for the battery?
A: Yes, we usually have MOQ for the mass production, it depends on the different voltage and capacity, 1 ~ 10 pcs sample orders are available.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: Is it available for OEM service?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Q: How should I pay?
A: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery; For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery; For big batch orders, to be negotiated
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: portable solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












