Features
IFR26650 12V lithium iron phosphate Lithium Ion Battery 12.8V 100Ah
Eco-friendly:MANLY's lithium batteries are the ultimate clean energy, no toxic material, no pollution.
Nano-microcomputer chip, the maximum degree of maintenance of repair batteries.
30% increase charging efficiency, no memory effect, can be charged at any time.
Charging range: suitable for 12V,24V, 24ah-200ah batteries (except lithium batteries)
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | IFR26650 12V lithium iron phosphate Lithium Ion Battery 12.8V 100Ah |
| Cell Type | LiFePO4 Battery |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Way of Charge | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Working Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Product Case | TBD |
| Connector | TBD |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Available |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Customers' Feedback
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
Focus on Quality
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
With independent experimental equipment, R&D team, production line, and testing equipment.
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: Can I get the pre-production sample?
A: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Hot Tags: lithium ion battery 12.8v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












