Features
12.8V 20Ah Rechargeable Battery 18650 lithium battery pack
Built in short circuit protection
Built in over charge and over discharge protection
Built in over current protection
Certification : CE, RoHS, UL, UN 38.3
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | 12.8V 20Ah Rechargeable Battery 18650 lithium battery pack |
| Cell Type | LiFePO4 |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 20Ah |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Way of Charge | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% per month |
| Working Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Battery Case | TBD |
| DC Connector | TBD |
| Warranty | 36 Months |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Available |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
Warranty
36 months for all our lithium batteries
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
MANLY also has a good BMS (Battery Management System) supplier who is the first brand in China market with high technical and good service.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Hot Tags: 12.8v 20ah rechargeable battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












