Features:
12V 80Ah Battery LiFePO4
1.Built in over charge and over discharge protection
2.Low self-discharge
3.Maintains higher voltage during discharge than lead acid
4.Applications: Perfect for motorcycle starter, 12VDC power, medical equipment, LED light power supply, solar power
Specification:
| Battery item | 12V 80Ah Battery LiFePO4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field for around 8-10 years.
2.Trade Term: FOB Shenzhen/Guangzhou/Ningbo/HobfKong/Shanghai
3.OEM&ODM custom services!
4. High quality, super performance, best services, sincere cooperation.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Transport method?
A: Door to door delivery by express (Special lines); Door to door delivery by sea, only shipping to your seaport; Door to door delivery by air, only shipping to your airport
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 80ah battery lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












