Features
12Vdc 80Ah Battery
New A-grade battery cell
BMS protection scheme
The low internal resistance of the battery
Stable discharge platform and excellent performance
High cycle time of more than 3,500 times
Specification:
| Battery item | 12Vdc 80Ah Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 56A or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
2.Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
3.We are a factory, a combination of production and sales. We have three factories in China, which provide you with a lower price and a more stable supply.
4.We can offer OEM/ODM service with prototype design and small quantity.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you send products to my country?
A: Sure, please kindly share your detailed address for checking the freight cost, and if you do not have your own forwarder, we can help you.
Q: What kind of certificates do MANLY battery products have?
A: We can provide the UL, CE, ROHS, FCC, IEC62133, MSDS, UN38.3 for free if your order quantity is big.
Q: Are you a factory or only a trading company?
A: We are a factory, a combination of production and sales. We have three factories in China, which provide you with a lower price and a more stable supply.
Q: Is custom service available?
A: Yes, customized battery packs could be offered.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12vdc 80ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












