Features
20Ah 12V Lithium
1.Deep cycle 12V 20Ah lithium ion battery for solar system
3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
3.With a built-in BMS protection system, Powertex deep-cycle batteries can prevent themselves from over-charging, over-discharging and more.
4.Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
5.Free of maintenance
Parameters
| Battery item | 20Ah 12V Lithium |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.8V±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | ABS case |
| BMS | Overcharge Over-discharge, Over temperature, Short circuit |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
2. Many years of production experience 20 years of craftsmanship, only focus on the field of lithium batteries.
3.We can provide the UL, CE, ROHS, FCC, IEC62133, MSDS, UN38.3 for free if your order quantity is big.
4.T / T, Western Union, Paypal, and Moneygram acceptable.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I have the products with my own logo?
A: OEM & ODM service can be provided to meet customers' special request
Q: Can you send products to my country?
A: DHL/UPS/TNT/FedEx express directly to your office; By air and sea transportation to the airport or seaport in your country; But also by rail options according to your need.
Q: What kind of certificates do MANLY battery products have?
A: Our battery products support passing the certificates of UL, CE, RoHS, FCC, IEC, UN38.3, MSDS.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 20ah 12v lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












