Features
12Ah 12V LiFePO4
1. Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage.
2.No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
3.Wider operation temperature range:-20°C-60°C
4.Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Battery item | 12Ah 12V LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP5 |
| Outer Package Material | White ABS case |
| BMS | Overcharge Over-discharge, Over temperature, Short circuit |
| OEM/ODM welcomed | Sticker/ LOGO/ Labeling |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
2.100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
3.Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
4.Provide you “customized products” along with the best factory price.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: What are the advantages of the LiFePO4 battery compared to the SLA/VRLA/lead-acid?
A: For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge, and lighter weight, etc.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12ah 12v lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












