Features
Lithium 12V 20Ah
1.More light-weight & Clean energy
2.Built-in BMS protection
3.3X faster charging time
4.Low-temperature cut-off protection
Parameters
| Battery item | Lithium 12V 20Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Adjusted |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.We have our own factory with 3 production bases.
2.36 months for all our lithium batteries.
3.We have a complete production line from the battery cell to the battery pack.
4. MANLY has some big projects in the United States, Australia, and the Netherlands, all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can I get the pre-production sample?
A1: Yes, we will send you a pre-production sample, after you confirm, then we will start production ASAP.
Q2: When will you ship the order?
A2: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q3: What's the payment term?
A3: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q4: What is the standard package?
A4: Export standard package or special package according to customer requirement.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 12v 20ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












