Features
Deep Cycle Power 20Ah LiFePO4 12.8V Battery
100% protection in-built with the BMS
No memory effect, More environmental
Built-in PCB/BMS inside to balance protect the battery
Parameters
Deep Cycle Power 20Ah LiFePO4 12.8V Battery | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1220P |
| Protection Level | IP65 |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 20Ah |
| Charge Method | CC/CV |
| End of Charge Voltage | 14.6V |
| Charge Current | 4A |
| Max Charge Current | 20A |
| Constant Discharge Current | 20A |
| Max Discharging Current | 60A(<3s) |
| Cycle Life | >3,500 times |
| Enclosure Material | PVC |
| Lifespan | More than 10 Years |
| DC Connector | TBD |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12v
Why Choose MANLY Battery?
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
Quality
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Hot Tags: 20ah lifepo4 12.8v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












