Features
500W Portable Power Station
High cycle life 3500+ times
More economical than AGM/Gel batteries
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Internal cell balancing
Specification:
| Battery item | 500W Portable Power Station |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12100A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 62A(Customized ) |
| Discharge Peak Current | 120A(Customized ) |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world.
2.All aspects of technology are very mature.
3.We are the originator, the price will be more affordable.
4.Well aware of the technical problems of lithium iron batteries.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What kind of cells used on this electric bicycle battery?
A: Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 500w portable power station, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











