Features:
50Ah 12V LiFePO4
Ultra-reliable Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) technology
Integrated battery management System (BMS)
Ultra-long cycle life
Water & dust resistance (IP65)
Specification:
| Battery item | 50Ah 12V LiFePO4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 16A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized Battery Packs |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | PVC/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Certificate | ISO9001/Iso14001/CE/ROHS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.We can provide 24 hours service for you. We pride ourselves on our ability to custom tailor programs around our customers'needs.
2.We take time to listen to your unique business needs and then set out to surpass them .
3.Payment Term:L/C,T/T,Paypal
4.Can provide variouse capacity and size is per your requirements.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Is Manly Battery a factory or trading company?
R: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment, nearly 120,000 square meters
Q: What's your warranty for your lithium battery products?
R: 36 months warranty.
Q: How does your factory control the quality of lithium battery products?
R: 100% testing for all batteries before delivery, 15+ steps of testing during the whole production.
Q: How long will be the delivery?
R: Sample is usually around 15~25 working days if not in the stock; Mass production is around 10 ~ 15 working days.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 12v lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












