Features:
50Ah LiFePO4 Battery 12V
1.New high performance sealed cylindrical cell
2.98% energy efficiency
3.100% Maintenance free
4.Half the weight of traditional lead acid batteries.
Specification:
| Battery item | 50Ah LiFePO4 Battery 12V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | ABS/IRON |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.The tailor-made solutions will be provided by our experienced team and professional salesperson.
2.All of our 12V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
3.3 years warranty, provide lifelong technical service support.
4.MANLY has some big projects in the United States, Australia, and the Netherlands, all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: 1 pcs of battery sample orders for testing are welcome.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lifepo4 battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












