Features
Auto golf car batteries 50Ah Lithium Iron Phosphate 12.8V Battery
BMS: Innovative battery system (BMS), fault prediction and health management improve inconsistencies that have occurred
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Parameters
| Brand | Manly/OEM |
| Name | Auto golf car batteries 50Ah Lithium Iron Phosphate 12.8V Battery |
| Cell Shape | Cylindrical cell |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 50Ah |
| Recharge Cycle | 3500+ Cycles |
| Way of Charge | CC/CV |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~60℃ |
| Storage Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharging cut-off voltage | 8.0V |
| Charging Cut-off Voltage | 14.6V |
| Battery Enclosure | ABS |
| DC Connector | TBD |
| BMS protection | Over Voltage, Under Voltage, Over Current, Short Circuit |
| Warranty | 36 Months |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
Warranty
36 months for all our lithium batteries
All MANLY deep cycle batteries are customized based on the different applications.
Product advantages
Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Hot Tags: 50ah lithium iron phosphate 12.8v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












