Features
Battery Lithium 12.8V 50Ah 60Ah for Vehicle Car Power Energy Starter
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
3X faster charging time
Low-temperature cut-off protection
3+ year warranty & Excellent customer service
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Title | Battery Lithium 12.8V 50Ah 60Ah for Vehicle Car Power Energy Starter |
| Cell Shape | Cylindrical cell |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 60Ah |
| Recharge Cycle | 3500+ Cycles |
| Way of Charge | CC/CV |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~60℃ |
| Storage Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharging cut-off voltage | 8.0V |
| Charging Cut-off Voltage | 14.6V |
| Battery Enclosure | White ABS |
| DC Port | TBD |
| BMS protection | Over Voltage, Under Voltage, Over Current, Short Circuit |
| Warranty | 36 Months |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Technical advantages
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc. can be changed according to the customer's application requirements, with professional engineers drawing and provide solutions
Rich Experience in R&D and production more than 12 years!
Advanced automatic production line!
Focus on Quality
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Hot Tags: battery lithium 12.8v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












