Features
Replace for SLA/AGM/Lead acid Battery Lithium 12.8V 100Ah
Lightweight construction, considerably lighter than comparable SLA or VRLA batteries of the same size
Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects
3500+ cycles @80% DoD for an effectively lower total of ownership cost
Up to 6 months thanks to its extremely low self discharge (LSD) rate and no risk of sulphation.
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Title | Replace for SLA/AGM/Lead acid Battery Lithium 12.8V 100Ah |
| Cell Shape | Cylindrical cell |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Cycle Life | Over 3500 Cycles |
| Way of Charge | CC/CV |
| Charge Temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~60℃ |
| Storage Temperature | 0℃~45℃ |
| BMS Discharging cut-off voltage | 8.0V |
| Charging Cut-off Voltage | 14.6V |
| Battery Enclosure | White ABS |
| DC Port | TBD |
| BMS protection | Over Voltage, Under Voltage, Over Current, Short Circuit |
| Warranty | 36 Months |
| Place of Origin | Shenzhen ,China |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
With more than 10 years of experience in battery pack R&D and manufacturing
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Hot Tags: battery lithium 12.8v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












