Product Information
12Vdc 20Ah Battery adopts ABS plastic battery slot and cover, with compact structure, good impact resistance and vibration resistance. Special lead-based multi-alloy grid can promise low internal resistance, good corrosion resistance and strong charging acceptance. It also uses a new plate manufacturing process with high utilization of active materials. Ultra-fine glass fiber separator makes it have high current discharge performance. It adopts high-purity electrolyte and special additives, and has small self-discharge.
Features
12Vdc 20Ah Battery is maintenance-free and requires no acid water maintenance in use. It is suitable for high capacity and long life for all high power output applications. It is environmentally friendly, non-toxic, non-polluting and free of rare metals. It also has low self-discharge and good low-temperature discharge performance.
Parameters
| Battery item | 12Vdc 20Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Minimum Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.8V±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | Iron case |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Accept |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 12000 square meters.
2. Safety and efficiency is the absolute principle.
3. Equipped with advanced manufacturing equipment, precision testing equipment.
4. All lithium battery products are shipped after a strict full inspection.
5. Professional lithium battery pack solution and product provider.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Are your battery's real capacity?
A: All of our battery cells with Grade A,100% new and real capacity.
Q: What kind of certificates do you have?
A: We can provide CE,ROHS,FCC,IEC62133,MSDS,UN38.3 etc.
Q: Are you a trading company or manufacturer?
A: We are an original factory from Shenzhen, China.
Q. Can I print my LOGO on it?
A: YES, LOGO/sticker/OEM/ODM welcomed.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12vdc 20ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China














