Features
7 Ah 12V LiFePO4 Deep Cycle Battery
1.The lithium battery is 2/3 lighter than a lead battery
2.At 30% discharge approx. 8000 charging cycles
3.Significantly lower tendency to self-discharge
4.Due to the possible higher charging currents, shorter charging times - therefore maximum charging capacity
5.Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
Parameters
| Battery item | 7Ah 12V LiFePO4 Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 7A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Can be customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | Metal case |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.12+ years production and management experience.
2.Wholesale and OEM/ODM excellent service.
3.Samples orders can be supplied at any time.
4.Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days.
5.You can fully enjoy high quality & competitive price.
6.All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q:How long the goods will be dileveried?
A:5 working days for samples, within 15 working days for batch.
Q: Could you provide OEM service?
A: Yes, we could, we could also provide blister packaging if you need.
Q:What information should i provide to make an order?
A:Usually,we need to know the voltage, the current and the size. 1500 W 2000 W Motor Portable E-Bike Electric Bike 48 V 20 AH 40 AH BMS Protection Lithium Battery.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 7ah 12v lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












