Features
20 Ah 12V LiFePO4 Deep Cycle Battery
1.12Ah at C/5 to C/100 | Group Size: Small
2.Lightweight construction, considerably lighter than comparable SLA or VRLA batteries of the same size
3.Higher capacity than comparable SLA or VRLA batteries
4.Drop-in replacement for sealed lead-acid batteries and can use the same charger in most cases
5.Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects
Parameters
| Battery item | 20 Ah 12V LiFePO4 Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Minimum Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.8V±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Outer Package Material | Metal Case |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Welcomed |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. All of our 12V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
2.Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
3. Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment.
4. MANLY also has a good BMS (Battery Management System) supplier who is the first brand in China market with high technical and good service.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q:Do you have PI?
A:Yes, we will make a PI (proforma invoice ) for you once the order confirmed.
Q:How do we make the payment?
A:T/T , Western Union ,and Paypal are warmly welcomed.
Q:How would the goods be shipped?
A:We ship via DHL , UPS , FedEx, TNT and by Sea normally.
Q:When will you arrange shipment for us?
A:We will arrange shipment ASAP after we receive your payment.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 20 ah 12v lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












