Features:
80Ah 12V Lithium LiFePO4 Battery
1.Defy the cold. Fearless of the heat
2.Adopt new A-grade battery cell
3.High quality BMS protection scheme
4.Green, environmentally friendly battery design
Specification:
| Battery item | 80Ah 12V Lithium LiFePO4 Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 35A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes,Max 4 |
| Battery Case | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. Fast delivery and good shipping situation tracking.
2.Customizing and drawings are acceptable.
3.The production capacity is over 180000 pcs a day.
4.UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
5.After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What should I notice while I'm using the battery?
A: Before you use it, please ensure it's full charging.
Q: When the battery is not using for a long time, what should I do?
A:You should charge it full at first.
Q:What is the delivery time?
A:3 work day with stock after receiving the payment. No stock, 25 work days after receiving the payment.
Q: What is the terms of payment?
A:T/T, L/C,western union, paypal or cash; 30% for deposit, the balance 70% before shipment.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 80ah 12v lithium lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












