Features:
Off Grid Solar Power Station Battery
1.Drop-in replacement for sealed lead-acid batteries and can use the same charger in most cases
2.Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects
3.Temperature limits: charges from 0C to 45C and discharges from -20C to 60C.
4.Sealed LiFePO4 construction with ABS case and cover
5.Low self-discharge remains 97% capacity after the first 3 months and 85% capacity after the first year.
Specification:
| Battery item | Off Grid Solar Power Station Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12100A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 24A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | BMS integrated |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Weight | 15KG |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Advanced and reliable.
2. Long cycle life battery can ensure high quality quality battery.we are committed to 1.5 times the cycle life of more than other factories!
3. We have the experience of cooperation with the big international customer!
4. Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduce in the formal order.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: off grid solar power station battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












