Features:
Batteries for Solar lights12V 42Ah
Deep cycle batteries self-discharge rate per month is between 1-3% compared to lead-acid batteries which are about 30%.
Can be charged with solar chargers
High cycle life 3500+ times
More economical than AGM/Gel batteries
Safest lithium chemistry with high energy
Specification:
| Battery item | Batteries for Solar lights12V 42Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1242A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 42AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 42A |
| Discharge Peak Current | 42A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 3000 cycles, DOD 90% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABC/PVC |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Professional lithium battery manufacturer for over 12 years.
2.High quality, Competitive price, Fast Delivery.
3.Response time <2 hours.
4.Repair or Replace: the first 1 year .
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders, please kindly share the graphic design of your logo
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: batteries for solar lights, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China














