Features
Home Solar System 12v 120ah
1.More than 3,500 cycles long life
2.1/3weight of lead acid, lighter weight, but heavier power
3.Safe performance smart BMS control, better protection
4.Easy operation, play and plug, easy to install
5.High quality & high safety
Specification:
| Battery item | Home Solar System 12v 120ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 120A |
| Discharge Peak Current | 120A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by the customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Fast delivery service.
2. Quick response to the inquiry within 12 hours.
3. Customized design is available, OEM and ODM are welcome.
4. Offer the highest quality at the best price.
5. We offer 2 years warranty on our LiFePO4 battery.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we usually have MOQ for mass production, it depends on the different voltage and capacity, 1 ~ 10 pcs sample orders are available.
Q: What about the lead time for MANLY's battery production?
A: Sample needs 20 ~ 25 working days if it is a custom one, mass production time needs 15 ~ 20 days after the samples test and confirm.
Q: Does MANLY Battery have a MOQ limit for the battery?
A: Low MOQ, 1 ~10 pcs for sample checking is available.
Q: How about a warranty?
A: Three-year warranty or longer discuss
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: home solar system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












