Features:
Solar Battery Storage Residential 12V 80Ah
Full Discharge
Can be 100% fully discharged without risk and loss of the capacity.
Low self discharge rate
Discharge to 80% after 8 months, can be left in storage for a longer period.
Greater charge efficiency
Specification:
| Battery item | Solar Battery Storage Residential 12V 80Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 80A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 3000 cycles, DOD 90% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, and UN38.3 are approved.
2. OEM. ODM services are available. Welcome to contact us anytime!
3. Original Factory with the most competitive price and fastest delivery time.
4. Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, and we will respond to you quickly.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar battery storage residential, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












