Features
12V 250Ah home uninterruptible power supply for marine boat trolling motor motorhome
Standby and Auto-start modes to increase battery life
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
Strong compatibility, wide range of applications, home energy storage, solar power systems, RV storage, ship backup power, etc
Parameters
12V 250Ah home uninterruptible power supply for marine boat trolling motor motorhome | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V250A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 250Ah |
| Energy | 3200Wh |
| Recharge Cycles@0.2C | Up to 3500 cycles |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Calendar Life | 15 Years |
| Guaranty Period | 36 Months |
| Standard Charging | |
| Recommend Charge Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Standard Charge Current@0.2C | 40A~100A |
Max Charge Current@1C | 200A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current@1C | 200A |
| Constant Discharing Current@1C | 200A |
| Max Discharing Current@2C | 400A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Battery Type | Lithium Battery |
| Battery Cell | Prismatic/Cylindrical |
| Connector | Customized |
| Protection Level | IP65 |
| Housing | ABS |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Operating Temp.Range | |
| Charge | 0℃ to 45℃ |
| Discharge | -20℃ to 60℃ |
| Storage | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 250Ah:

Why Choose MANLY Battery?
OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
We have our own factory with 3 production bases.All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Hot Tags: home uninterruptible power supply, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












