Features
12 volt rv battery for solar Solar Light Backup Power System
Battery Management System (BMS) with power terminal cut-off and recovery, cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Standby and Auto-start modes to increase battery life
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
System modifications may be necessary for your system
Parameters
| Item | 12 volt rv battery for solar Solar Light Backup Power System |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP129A |
| Package | PVC/ABS/Adjustable |
| IP Level | IP65 |
| Color of Shell | Customized |
| Cell type | 3.2V Cylindrical LiFePO4 Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V*4S |
| Typical Capacity | 9Ah |
| Capacity(WH) | 115.2Wh |
| Working Voltage | 10V ~14.6V |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 1.8A~4.5A |
| Max Charge Current | 9A |
| Working Discharge Current | 9A |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 27A |
| Recharge Life | 3500+ cycles |
| Size | Adjustable |
| Monthly Self-Discharge Rate | <2% |
| Design Life | 10~15 Years |
| Warranty | 3 Years |
Customized Services: Feel Free send inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 9Ah

Why Choose MANLY Battery?
Rich Experience in R&D and production more than 12 years!
Advanced automatic production line!
OEM&ODM custom services!
High quality-No complaint!
Prompt on-time delivery!
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Q: What's your after service
A: Our products are produced in a strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.during the guarantee period, we will send new batteries with new orders for a small quantity. For defective batch products, we will resend to you. or make a discount on the new orders.
Hot Tags: rv battery for solar, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












