Features
LiFePO4 12.8V 50Ah Battery 42Ah battery pack
More than 3,500 cycles long life
1/3weight of lead acid, lighter weight, but heavier power
High quality & high safety
The best choice for lead acid battery replacement, Emergency Battery Pack, back up power battery
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | LiFePO4 12.8V 50Ah Battery 42Ah battery pack |
| Cell Type | 3.2V Battery |
| Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 42Ah(42000mah) |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Temperature | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 8.4A~42A |
| Peak discharge current | 126A(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Shell | Waterproof Shrink Film |
| Plug | Custozmied |
| Warranty Time | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Acceptable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
High Quality
The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
Manufacture
We have our own factory with 3 production bases.
All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
Provide you “customized products” along with the best factory price.
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Hot Tags: lifepo4 12.8v 50ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












