Features
Lithium LiFePO4 12.8V 100Ah Robot Long Power Storage
Safety, environment friendly, pollution-free
Low-temperature resistance
Ordinary lead-acid batteries below 0 ℃, the power is less than 50%, lithium batteries at -20 ℃ can still release more than 90% of the power
High specific energy, long cycle life, single-cell ring life more than 3500 times.
Liquid-poor, good safety.
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Lithium LiFePO4 12.8V 100Ah Robot Long Power Storage |
| Cell Type | 3.2V Battery |
| Voltage | 12V |
| Standard Capacity | 100Ah(42000mah) |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Temperature | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 20A~100A |
| Peak discharge current | 300A(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Shell | ABS |
| Plug | Custozmied |
| Warranty Time | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Welcome |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
Order Information
Trade Term: FOB Shenzhen/Guangzhou/Ningbo/HongKong/Shanghai
Delivery Time: 10~25 days after receiving the deposits
Packaging Details: Standard export carton or OEM package
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How to proceed with an order?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, We quote according to your requirements or our suggestions. Thirdly customer confirm the order details and place a deposit for formal order. Fourthly after receiving payment, we will arrange the production asap and keep you updated during the whole business.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Hot Tags: lithium lifepo4 12.8v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












