Features
Lithium Iron Phosphate LiFePO4 Car Starter Battery 12V 70Ah Replaces Lead-Acid Battery
1. 8%-13% Automobile fuel-saving >8.36%
2. Perfect replacement for start/stop AGM battery
3. Instant start quickly, more suitable for car
4. 1/3 weight and volume as sealed Lead-Acid battery
5. Environmental friendly
Parameters
Lithium Iron Phosphate LiFePO4 Car Starter Battery 12V 70Ah Replaces Lead-Acid Battery | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1270AC |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 70Ah |
| Energy | 896Wh |
| Cycle Life | 2,000+ cycles |
| Monthly Self-Discharge | <2% |
| Recommend Charge Voltage | 14.6V |
| Charging Mode | CC/CV |
| Charging Current | 20A |
Max.Charging Current | 70A |
| Discharge Current | 70A |
| Max. Continuous Current | 80A |
| Cold-cranking current | 700A |
| Discharging Cut-off Voltage | 10.0V |
| Battery Type | 3.2V LiFePO4 Battery cells |
| Casing | ABS Plastic |
| Size | L*W*H=280*175*189mm |
| Weight | Around 9.2KG |
| Charging | 0℃ ~ +45℃ |
| Discharging | -20℃ ~ +60℃ |
| Storage | 0℃ ~ +45℃ |
| Water Dust Resistance | IP65 or higher |
We can also provide other capacities of LiFePO4 car starter battery like 12V 40Ah/60Ah/80Ah/90Ah/100Ah, it can replace the lead-acid battery directly, or you have more requirement, please don't hesitate to contact our online customer services or send your inquiry to sales@manlybatteries.com for further communications.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Develop customized BMS for your project in the house
2. Use high-quality battery cell, with strictly QC control
3. All safety testings caries on in incoming materials and outgoing goods
4. 100% one by one testing and again spot-testing from OQC before shipping out
5. With an International high standard quality control system but at a pretty competitive price
6. Flexible for all projects, no high minimum order quantity requests
The Customers Feedbacks



More Applications of 12V Lithium Battery
Electric forklifts, golf carts, AGVs, intelligent robots, rail transit, drone applications, cleaning equipment, car startup, medical equipment, electric wheelchairs, communication base stations, home energy storage applications, solar street lights, aerospace, instrumentation, backup power, RV, mobile power, security monitoring, Internet of things, network detection, electronic products, power tools

Why are lithium iron phosphate batteries more cost-effective than lead-acid batteries?
The actual capacity of traditional lead-acid batteries is only 30~40% off the marked capacity, but the discharge capacity of lithium batteries is as high as 90%, so a 100AH lead-acid battery = 30~40Ah lithium battery's actual capacity is 3 times that of lead-acid; iron lithium The battery has a cycle life of 2,000 times and can be used for 10 years, and the lead-acid battery has only 400-500 times, which is 5 times the life of the lead-acid battery.
Under long-term use:
1*lithium iron phosphate battery is equivalent to 15*lead acid batteries!!!
1. Discharge characteristic curve of lithium iron phosphate battery

The discharge curve of lithium iron phosphate is stable, and the curves are very similar at different rates and can achieve 100% discharge.
2. Lead-acid battery discharge characteristic curve

The lead-acid discharge curve is quite unstable, and it is not completely discharged. At the 3C rate, it can only release less than 30% of the electricity.
3. Comparison of cycle life of lithium iron phosphate and lead-acid

After the lithium iron phosphate battery is cycled more than 2000 times, it still has more than 80% capacity; after the lead-acid cycle reaches 600 times, the capacity is less than 60%.
Package & Shipping
1. Normal the normal package is a carton box, one battery pack in a single carton Box, with a strong case fixed by a sponge.
2. Delivery via UPS, FEDEX, sea or air freight, etc.

FAQ
Q1: How to proceed with an order?
A1: Firstly, please tell us your requirements or applications; Then, we will provide a quotation; Next, the customer confirms the samples and places a deposit for formal order; At last, we arrange the production according to the confirmed samples.
Q2: Can I have a sample order for OEM & OEM service.
A2: Sure, we are glad to provide solar panel samples for customers to take a test to check the quality.
Q3: When can I get the price?
A3: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q4: How long I can get the lithium after payment down?
A4: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q5: What if the lithium battery is broken when we receive it?
A5: If any product is broken, please send the picture or video to us, we will study that, and will give you a satisfactory solution.
Q6: Do you provide after-sales service?
A6: Yes, the warranty is 36 months, if any quality problems are confirmed on our side in this period, we can send a new one as a replacement in your next new order.
More 12V LiFePO4 Car Starter Battery
| Battery Capacity | 12V 40Ah | 12V 60Ah | 12V 80Ah | 12V 90Ah |
| Replace Lead Acid | 12V 60Ah | 12V 80Ah | 12V 100Ah | 12V 120Ah |
| Battery Size | 230*174*219mm | 230*174*219mm | 305*172*225mm | 305*172*225mm |
| Battery Weight | 5.75 kg | 8.25 kg | 10.85 kg | 12 kg |
| Cold Crank Current | 400A | 600A | 800A | 900A |
MANLY Battery here waiting for your inquiry anytime!
Hot Tags: lifepo4 car starter battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












