Introduction
12V 7Ah Battery Deep Cycle is an automotive-grade lithium battery with a nominal capacity of 7 AH, minimum capacity of 7AH and a nominal voltage of 12.8V. The battery is equipped with built-in battery management system(BMS) technology which can protect it from overcharge, deep discharge, overload, short circuit, low self-discharge rate, and for more performance and longer life. The structure of the battery is diversified, which fits various applications.
The charging time of 12V 7Ah Battery Deep Cycle is 3X faster. It's the ultimate in deep-cycle battery technology delivering unrivaled performance and battery life that can cycle more than 2000 times. What's more, the battery is safer with a wide range of operating temperature from 0℃ to 45℃. The dimensions of the battery can be customized according to the requirements of the application. We also provide the battery with a 36-month warranty.
Features
12V 7Ah Battery Deep Cycle
1. Automotive-grade lithium battery
2. High safety with advanced Built-in Battery Management System
3. 3X faster charging time
4. Robust design in an insulated and waterproof casing (IP65)
Parameters
| Battery item | 12V 7Ah Battery Deep Cycle |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP127A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 16.8V |
| Discharge Cut-off Voltage | 8V |
| Continuous Charge Current | 10A - 1C |
| Continuous Discharge Current | 20A - 2C |
| Fast Charge Current | 10A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | Less than 3% at 25°C per month |
| Dimension | Can be customized |
| Operating temperature | Charge: 0 to 45 °C Discharge:-20 to 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 36 months |
| IP level | IP65 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Delong company has focused on research, manufacture, and sales of lithium battery industrial for over 10 years.
2. Original factory, competitive price, reliable after-sales services, complete quality management system and real certificate(CE, RoHS, UN38.3, MSDS ETC)
3. Cooperate with many big distributors in many countries, such as USA, CA, UK, France, Italy, and so on.
4. MANLY provides service of sample and prompt shipment, and sends someone to follow up the progress of the logistics after delivery.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q. Can your battery be wired in series or parallel?
A: Yes, you can connect up to ANY of these batteries in parallel. For series, suggest within 4 units.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Yes, it is available. We have an OEM group to design battery cases.
Q: Are your battery's real capacity?
A: All of our battery cells with Grade A,100% new and real capacity. We promise 100% Top grade A. If you found it is not A battery cell, you can contact us for a refund.
Q: Do you have MOQ?
A: No limited. Small orders are also welcome. The larger quantity is, the better price will be. We will check the best price for you.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 7ah battery deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












