Features
Lithium 12V Battery 50Ah
1. Safety: safest Lithium battery, CE UL approved, built-in PCM/BMS
2. Clean and Green energy, no toxic material contained
3. Long life cycle:> 2000 times, 6-8 times of lead-acid battery
4. No memory effect, highly efficient, charge anytime
5. Small size and lightweight: 1/2 size& weight of lead-acid battery
6. Good performance at high temperature
7. Low self-discharge rate: < 3% monthly
Parameters
| Brand item | Lithium 12V Battery 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Rechargeable | Yes |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Standard Charge Current | 20A |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Available |
| Outer Package Material | ABS case |
| Display screen | Optional |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium batteries for solar system applications
2.Nearly 120,000 square meters of R&D and production space
3.Passed ISO9001 international quality management system
4.Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:What's the minimum quantity?
A1:2pieces.
Q2:How do we make the payment?
A2:T/T, Paypal, L/C is acceptable.
Q3:how it is transported?
A3:The batteries will be delivered via FedEx, UPS, TNT, DHL, etc.
Q4:How long is the warranty?
A4:One-Three year.
Q5:How long cycle life of the battery?
A5:>2000 cycles.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 12v battery 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












