Features
Maintenance-free LiFePO4 Lithium 20Ah Battery 12.8V
Excellent life span
Fast Charge and High Rate Discharge Power
Low Total Cost of Ownership (TCO)
High Energy Density by Adopting LFP Cells
Parameters
Maintenance-free LiFePO4 Lithium 20Ah Battery 12.8V | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP1220A |
Battery Type | Cylindrical/Prismatic/TBD |
| Rated Voltage | 12V |
| Capacity | 20Ah |
| Way of Charge | Constant current /constant voltage(CC/CV) |
| Charge Current | 4A~20A |
| Working Current | 20A |
| Max Discharging Current | 60A(<3s) |
| Recharge Cycle | Up to 3,500 times |
| Self-Discharge | Less than 2% |
| Shell | PVC |
| Dimension | Customized |
| Lifetime | 15 Years |
| DC Connector | TBD |
| Delivery period | 7-20 days, depending on stock and quantity. |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12v
Why Choose MANLY Battery?
QUALITY
CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified
Battery Package: Waterproof and dustproof battery box, portable lightweight, and multiple interfaces
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q:What is your factory's advantage?
A: We have 12 years experience in battery R&D, with100% quality management and product test.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 3500times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Hot Tags: lithium 20ah battery 12.8v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












